írta Burányi Virág
Sztereotípiáknak nevezzük azokat a rendellenesen ismétlődő, viszonylag változatlan mozgássorokat, melyeknek nincs egyértelmű célja vagy funkciója.
Fogságban tartott állatkerti, laboratóriumi, gazdasági haszon- vagy háziállatoknál jelentkezhetnek, vadon élő állatok között soha nem figyeltek meg ilyen viselkedést. A sztereotípiák természetüket tekintve igen sokfélék lehetnek. Megjelenésük formáját, idejét, faji és egyedi jellegzetességeken túl a kiváltó helyzet is befolyásolja, előidézheti például a természetellenes tartási körülmény, egy rosszul berögzült szokás, vagy egy idegrendszeri hiba (pl. japán táncoló egér) (Mason 1991).
Még nem teljesen egyértelmű, hogy a viselkedés végzése a cél, vagy ez egy funkció. Ezek a viselkedések valószínűleg önmegerősítő folyamatok, vagy más módon szolgáltatnak pozitív visszajelzést, valamint csökkentik a szorongást és frusztrációt (http1). A rendellenesen ismétlődő magatartásokat gyakran használják jóléti mutatóként (Mason 1991), hiszen amikor az állatok korlátozva vannak a fajspecifikus viselkedéselemek gyakorlásában, sok esetben mutatnak viselkedési zavarokat, krónikus stresszt vagy más patológiás állapotot (Baumans 2005).
Következzen néhány példa az állatoknál előforduló abnormális viselkedésre.
- A patásoknál jellemzőek az orális sztereotípiák, mint a karórágás, levegőnyelés, fal nyalás, nyelv játék, valamint fejbólintás.
orális sztereotípia
nyak csavarása
- A ragadozók általában mozgásszervi sztereotípiákat végeznek, például sztereotip járkálás, körözés, ringatózás, imbolygás.
sztereotip járkálás és körözés
hajlongás, fonás
- A rágcsálóknál igen sokféle abnormális viselkedés előfordul, ilyen a szőr vagy kerítésrágás, ásás, ugrálás.
ugrálás
- A főemlősök is változatos sztereotípiákat gyakorolnak: sztereotip járkálás, öklendezés, önsebzés (http1)
túlzott ápolás, önsebzés, hányás
- A háziállatoknál (főleg kutya, macska, papagáj) ugyancsak előfordulhatnak olyan abnormális viselkedések, mint a légy vadászat, ugrálás, mancsnyalás/rágás, farok kergetés, geophagia, sima felület nyalogatása, társ/önkopasztás és önsebzés.
körözés
nyalogatás
önsebzés
önsebzés, farok és árnyék kergetés
imbolygás
A felsorolt viselkedések látszólag nagyon hasonlóak, de a hátterükben különböző okok állhatnak és hosszan fennálló stressz jelzői lehetnek (Handelman 2008, http1). A stresszről fontos tudni, hogy nem mindig negatív hatású és lényeges létfenntartási szereppel bír, azonban ez csak az akut helyzetekre igaz (Handelman 2008).
Sztereotíp és abnormális viselkedések állatkerti állatoknál: https://www.youtube.com/playlist?list=PLpGBYbZ51fBpZz4jmvM8d-rBap0VaUc0W
OCD (Obszesszív-kompulzív megbetegedés): https://www.youtube.com/playlist?list=PLpGBYbZ51fBqYy4Wt1gHhBxkdu8XxROHq)
A sztereotípiák megjelenésének csökkentésére egy jól bevált módszer lehet az állat környezetének ingergazdagabbá tétele, más szóval a környezetgazdagítás.
A nem megfelelő (ingerszegény) környezet, a tartós elhanyagolás (pl. korai traumák) olyan neurológiai változásokat okozhat, amiket a későbbi környezetgazdagítás sem tud minden esetben megszűntetni. Éppen ezért egy sztereotípiákat végző állat nem feltétlenül az épp aktuális tartási körülményei miatt viselkedik abnormálisan, hanem a múltbeli elhanyagolás eredményeképp.
Irodalomjegyzék:
Baumans, V. (2005): Environmental Enrichment for Laboratory Rodents and Rabbits: Requirements of Rodents, Rabbits, and Research. D.V.M. Utrecht University, Netherlands, 9 p.
Handelman, B. (2008): Canine Behavior. A Photo Illustrated Handbook. Woof and Word Press, Norwich, 346 p.
Mason, G. (1991): Stereotypies: a critical review. Animal Behaviour 41:1015-1037
http1: http://www.aps.uoguelph.ca/~gmason/StereotypicAnimalBehaviour/library.shtml - Stereotypic Animal Behaviour 2016.02.22.